Перейти до основного вмісту

 18.12.2023.

97 трактористів. Хімія. Урок №24(85)

Тема. Загальна характеристика неметалів, їхні фізичні властивості.

Законспектуйте тему відповідно поміченого темним кольором матеріалу

На закріплення випишіть у робочий зошит хімічні знаки усіх неметалів 

1. Поширення неметалічних елементів у природі

Неметали у природі
З 118 відомих на даний момент хімічних елементів 96 є металічними і лише 22 хімічні елементи належать до неметалічних.
 
Неметалічні хімічні елементи широко поширені у земній корі.
 
Оксиген і Силіцій складають близько 76 % (практично три чверті) від маси земної кори (O2 — 49,4 %, Si — 25,8 %).
 
Алюміній Al — 7,5 %;
Ферум Fe — 4,7 %;
Кальцій Ca — 3,4 %;
Натрій Na — 2,6 %;
Калій K — 2,4 %;
Магній Mg — 1,9 %;
Гідроген H — 0,9 %;
Титан Ti — 0,9 %;
 
земна кора.png
 Склад земної кори
 
Такі хімічні елементи, як Карбон C, Гідроген H, Оксиген O, Нітроген N, Фосфор P, і Сульфур S складають 98,5 % від маси рослин і \ (97,6\) % від маси тіла людини. 

На частку неметалічних хімічних елементів припадає велика частина маси живих організмів
  
До складу земної атмосфери входять як прості, так і складні речовини, утворені неметалічними елементами.
 
В об'ємних долях на азот N2 припадає 78 %, на кисень O2 — 21 %, а інертні гази становлять0,96 % від об'єму повітря. До складу земної атмосфери також постійно входить карбон(IV) оксид (вуглекислий газ) CO2, частка якого (за різними оцінками) становить близько 0,04 % від складу чистого повітря.
 
Треба мати на увазі, що у повітрі постійно міститься водяна пара H2O та інші сполуки неметалічних елементів, частка яких не є постійною.
 
 gaiss.jpg
Неметалічні хімічні елементи складають більшу частину речовин, що входять до складу повітря

Головний хімічний елемент Всесвіту — це Гідроген. З нього утворені Сонце та інші зорі, газові хмари, тощо. І на нашій планеті з кожних 100 атомів, 17 — це атоми Гідрогену.
Положення неметалічних елементів у Періодичній системі, особливості будови і властивостей їх атомів
У Періодичній системі неметалічні хімічні елементи займають правий верхній кут і містяться тільки у головних (А) групах.
 
таблиця_ме_неме_91_Asset 1.svg
 
В електронній оболонці атомів неметалів на зовнішньому енергетичному рівні, як правило, міститься від 4 до 8 електронів. Виняток становлять лише Гідроген H, у якого в електронній оболонці атому взагалі тільки один електрон, Гелій He з двома електронами і Бор B, у якого на зовнішньому енергетичному рівні є три електрони.
 
Радіуси атомів неметалів є меншими, ніж у металів того ж періоду, тому в силу близькості позитивно зарядженого ядра атому, неметали добре утримують свої валентні електрони (електрони зовнішнього енергетичного рівня).
 
Radiusi_atomov.gif
Характер зміни радіусів атомів хімічних елементів у періодах і в групах. Радіуси атомів неметалічних елементів є значно меншими, ніж радіуси атомів металічних елементів, що містяться у тому самому періоді. 
Головна відмінна властивість неметалів — це їх висока електронегативність, тобто здатність у хімічних сполуках притягувати електрони.
   
 REN_1.1.jpg
Величини відносних електронегативностей (ВЕН) деяких хімічних елементів (по Л. Полінгу). ВЕН неметалічних хімічних елементів (виділені червоним кольором) перевершує відповідну величину металічних хімічних елементів
 
Атоми неметалів здатні як приймати, так і віддавати електрони, отже хімічні речовини, що містять такі атоми, у ході перетворень можуть бути як окисниками, так і відновниками.
Властивості неметалічних простих речовин відрізняються великою різноманітністю. Власне кажучи, їх об'єднує лише те, що вони, як правило, не мають тих фізичних властивостей, які є типовими для металів, тобто не володіють характерним металічним блиском, ковкістю, пластичністю, високою тепло- і електропровідністю.
 
Агрегатний стан
 
Неметали при нормальних умовах можуть бути газоподібними, рідкими і твердими речовинами.
 
Газоподібними неметаллами є гелій He, неон Ne, аргон Ar, криптон Kr, ксенон Xe і радон Rn. Їх називають інертними або благородними газами. Кожна «молекула» інертного газу складається лише з одного атому.
 
Такі хімічні елементи, як Гідроген H, Оксиген O, Нітроген N, Хлор Cl, Флуор F утворюють газоподібні речовини, що складаються з двохатомних молекул, відповідно — H2O2N2Cl2F2.
 
З неметалічних простих речовин при звичайних умовах рідиною є тільки бром, молекули якого є двоатомними Br2.
 
Інші неметалічні хімічні елементи при нормальних умовах є у твердому агрегатному стані. Наприклад, хімічний елемент Карбон утворює такі тверді речовини, як алмаз і графіт. Твердими є кристалічна сірка S8, фосфор червоний і фосфор білий P4, кристалічний йод I2.
 
Колір і блиск
  
Тільки деякі неметали на відміну від металів мають блиск. Наприклад, кристалічний йод, кремній і графіт не схожі на інші неметали —  вони мають блиск, що трохи нагадує блиск металів.
 
Якщо для переважної більшості металів характерний сріблясто-сірий або сріблясто-білий колір, то забарвлення неметалів дуже різноманітнеБілий колір має білий фосфор, червоний — червоний фосфор, жовтий — сірка і флуор, червоно-бурий — рідкий бром, жовто-зелений — хлор, фіолетовий колір мають пари йоду, синій — рідкий кисень, сірий — графіт і силіцій. Безбарвним є алмаз, забарвлення не мають також інертні гази, азот і водень.
 
red_phosphorus-1.JPG
white_phosphorus-5.jpg
Червоний фосфор
  
Білий фосфор
  
Brom_amp.jpg
chlorine.jpg
Бром
  
Хлор
  
I2sub.JPG
almaz.jpg
Йод
Алмаз

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

  Директорська контрольна робота з біології і екології за ІІ семестр 2022-2023 н.р. (І курс) Для дистанційників.   Зворотній зв'язок з викладачем: 1. Електронна адреса: damaskina.toma@ukr.net; 2. VIBER (0951827836)  Надсилати роботи   І варіант. І. Оберіть одну правильну відповідь: 1. Віруси складаються із: а)целюлози та білків; б)ядра та цитоплазми; в)ДНК ТА РНК; г)білків. 2. Однією із функцій білків є: а)теплоізоляційна; б)осмотична; в)каталітична(ферментативна); г)кодування і збереження спадкової інформації. 3. Перший закон Менделя називають: а)законом домінування; б)законом розщеплення; в)законом незалежного комбінування ознак; г)законом рекомбінації.. ІІ. 1. Ділянка хромосоми, в якій розташований ген, називається: а)локусом; б)алелем; в)зиготою; г)фенотипом.      2. Спадковість—це -------------------------------------------------------------------------------------------------------- ІІІ.1.  Встановіть відповідність. 1.       Ген—це                         
 30 жовтня 2020. 94 трактористів. Хімія. Урок №12. Тема. Складання електронно-графічних схем утворення з в ’язків   ковалентного, йонного, металічного. Домашнє завдання: - у робочий зошит законспектуйте механізм утворення ковалентного(види гібридизації), йонного, металічного з в ’язків : - на закріплення: питання наприкінці теми(усно). 1.Ковалентний зв’язок Механізм утворення ковалентного зв’язку розглядають на прикладі утворення молекули водню: Н + Н = Н 2 ,                ΔН = -436 кДж/моль.  Збільшення електронної густини зближує ядра, виникає зв’язок між атомами, виділяється енергія. Хімічний зв ‘язок, який утворюється внаслідок узагальнення електронів взаємодіючих атомів (утворення спільної електронної пари), називають ковалентним.   Сполуки з ковалентним зв’язком називають  гомеополярними  або  атомними . sp -Гібридизація Гібридизація однієї  s -  та однієї р-орбіталі відбувається у атома берилію при утворенні молекули ВеС1 2 .  Атом берилію утворює хімічні зв’язки у збудженому с

92 електромонтерів. Біологія і екологія.

Біологія і екологія. 26.05.20. Група 92 електромонтерів. Урок №39. Тема. Біогеохімічні цикли як необхідна умова існування біосфери. Домашнє завдання. 1 .Законспектуйте тему у робочий зошит. 2.Складіть міні-твір «Подорож води в біосфері», використовуючи  схему. 3. Дайте відповіді на питання закріплення(письмово). В останні століття з'явився новий чинник, що збільшує кількість вільних хімічних елементів, переважно газів і металів, на земній поверхні.  Людина. В. І. Вернадський Чи згодні ви з цим висловом? Чому? Вивчення нового матеріалу Як відомо, продуценти засвоюють енергію Сонця й залучають її в біогеохімічні цикли через процес фотосинтезу, який здійснюється переважно організмами, що мають хлорофіл.  Процеси фотосинтезу тривають уже понад 1,5 млрд років і, здавалось, хімічні елементи, що беруть участь у цих процесах, повинні були б уже давно вичерпатись. Однак цього, як ви знаєте, не відбувається. Насправді всі потрібні для підтримання життя речовини не вич