Перейти до основного вмісту

 18.12.2023.

97 трактористів. Хімія. Урок №24(85)

Тема. Загальна характеристика неметалів, їхні фізичні властивості.

Законспектуйте тему відповідно поміченого темним кольором матеріалу

На закріплення випишіть у робочий зошит хімічні знаки усіх неметалів 

1. Поширення неметалічних елементів у природі

Неметали у природі
З 118 відомих на даний момент хімічних елементів 96 є металічними і лише 22 хімічні елементи належать до неметалічних.
 
Неметалічні хімічні елементи широко поширені у земній корі.
 
Оксиген і Силіцій складають близько 76 % (практично три чверті) від маси земної кори (O2 — 49,4 %, Si — 25,8 %).
 
Алюміній Al — 7,5 %;
Ферум Fe — 4,7 %;
Кальцій Ca — 3,4 %;
Натрій Na — 2,6 %;
Калій K — 2,4 %;
Магній Mg — 1,9 %;
Гідроген H — 0,9 %;
Титан Ti — 0,9 %;
 
земна кора.png
 Склад земної кори
 
Такі хімічні елементи, як Карбон C, Гідроген H, Оксиген O, Нітроген N, Фосфор P, і Сульфур S складають 98,5 % від маси рослин і \ (97,6\) % від маси тіла людини. 

На частку неметалічних хімічних елементів припадає велика частина маси живих організмів
  
До складу земної атмосфери входять як прості, так і складні речовини, утворені неметалічними елементами.
 
В об'ємних долях на азот N2 припадає 78 %, на кисень O2 — 21 %, а інертні гази становлять0,96 % від об'єму повітря. До складу земної атмосфери також постійно входить карбон(IV) оксид (вуглекислий газ) CO2, частка якого (за різними оцінками) становить близько 0,04 % від складу чистого повітря.
 
Треба мати на увазі, що у повітрі постійно міститься водяна пара H2O та інші сполуки неметалічних елементів, частка яких не є постійною.
 
 gaiss.jpg
Неметалічні хімічні елементи складають більшу частину речовин, що входять до складу повітря

Головний хімічний елемент Всесвіту — це Гідроген. З нього утворені Сонце та інші зорі, газові хмари, тощо. І на нашій планеті з кожних 100 атомів, 17 — це атоми Гідрогену.
Положення неметалічних елементів у Періодичній системі, особливості будови і властивостей їх атомів
У Періодичній системі неметалічні хімічні елементи займають правий верхній кут і містяться тільки у головних (А) групах.
 
таблиця_ме_неме_91_Asset 1.svg
 
В електронній оболонці атомів неметалів на зовнішньому енергетичному рівні, як правило, міститься від 4 до 8 електронів. Виняток становлять лише Гідроген H, у якого в електронній оболонці атому взагалі тільки один електрон, Гелій He з двома електронами і Бор B, у якого на зовнішньому енергетичному рівні є три електрони.
 
Радіуси атомів неметалів є меншими, ніж у металів того ж періоду, тому в силу близькості позитивно зарядженого ядра атому, неметали добре утримують свої валентні електрони (електрони зовнішнього енергетичного рівня).
 
Radiusi_atomov.gif
Характер зміни радіусів атомів хімічних елементів у періодах і в групах. Радіуси атомів неметалічних елементів є значно меншими, ніж радіуси атомів металічних елементів, що містяться у тому самому періоді. 
Головна відмінна властивість неметалів — це їх висока електронегативність, тобто здатність у хімічних сполуках притягувати електрони.
   
 REN_1.1.jpg
Величини відносних електронегативностей (ВЕН) деяких хімічних елементів (по Л. Полінгу). ВЕН неметалічних хімічних елементів (виділені червоним кольором) перевершує відповідну величину металічних хімічних елементів
 
Атоми неметалів здатні як приймати, так і віддавати електрони, отже хімічні речовини, що містять такі атоми, у ході перетворень можуть бути як окисниками, так і відновниками.
Властивості неметалічних простих речовин відрізняються великою різноманітністю. Власне кажучи, їх об'єднує лише те, що вони, як правило, не мають тих фізичних властивостей, які є типовими для металів, тобто не володіють характерним металічним блиском, ковкістю, пластичністю, високою тепло- і електропровідністю.
 
Агрегатний стан
 
Неметали при нормальних умовах можуть бути газоподібними, рідкими і твердими речовинами.
 
Газоподібними неметаллами є гелій He, неон Ne, аргон Ar, криптон Kr, ксенон Xe і радон Rn. Їх називають інертними або благородними газами. Кожна «молекула» інертного газу складається лише з одного атому.
 
Такі хімічні елементи, як Гідроген H, Оксиген O, Нітроген N, Хлор Cl, Флуор F утворюють газоподібні речовини, що складаються з двохатомних молекул, відповідно — H2O2N2Cl2F2.
 
З неметалічних простих речовин при звичайних умовах рідиною є тільки бром, молекули якого є двоатомними Br2.
 
Інші неметалічні хімічні елементи при нормальних умовах є у твердому агрегатному стані. Наприклад, хімічний елемент Карбон утворює такі тверді речовини, як алмаз і графіт. Твердими є кристалічна сірка S8, фосфор червоний і фосфор білий P4, кристалічний йод I2.
 
Колір і блиск
  
Тільки деякі неметали на відміну від металів мають блиск. Наприклад, кристалічний йод, кремній і графіт не схожі на інші неметали —  вони мають блиск, що трохи нагадує блиск металів.
 
Якщо для переважної більшості металів характерний сріблясто-сірий або сріблясто-білий колір, то забарвлення неметалів дуже різноманітнеБілий колір має білий фосфор, червоний — червоний фосфор, жовтий — сірка і флуор, червоно-бурий — рідкий бром, жовто-зелений — хлор, фіолетовий колір мають пари йоду, синій — рідкий кисень, сірий — графіт і силіцій. Безбарвним є алмаз, забарвлення не мають також інертні гази, азот і водень.
 
red_phosphorus-1.JPG
white_phosphorus-5.jpg
Червоний фосфор
  
Білий фосфор
  
Brom_amp.jpg
chlorine.jpg
Бром
  
Хлор
  
I2sub.JPG
almaz.jpg
Йод
Алмаз

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

 30 жовтня 2020. 94 трактористів. Хімія. Урок №12. Тема. Складання електронно-графічних схем утворення з в ’язків   ковалентного, йонного, металічного. Домашнє завдання: - у робочий зошит законспектуйте механізм утворення ковалентного(види гібридизації), йонного, металічного з в ’язків : - на закріплення: питання наприкінці теми(усно). 1.Ковалентний зв’язок Механізм утворення ковалентного зв’язку розглядають на прикладі утворення молекули водню: Н + Н = Н 2 ,                ΔН = -436 кДж/моль.  Збільшення електронної густини зближує ядра, виникає зв’язок між атомами, виділяється енергія. Хімічний зв ‘язок, який утворюється внаслідок узагальнення електронів взаємодіючих атомів (утворення спільної електронної пари), називають ковалентним.   Сполуки з ковалентним зв’язком називають  гомеополярними  або  атомними . sp -Гібридизація Гібридизація однієї  s -  та однієї ...

92 електромонтерів. Біологія і екологія.

Біологія і екологія. 28.04.2020. Група 92 електромонтерів. Урок №35 Тема. Типи звязків між популяціями різних видів в екосистемах. Домашнє завдання. 1. Дайте означення понять трофічний рівень, трофічний ланцюг, трофічна сітка. 2. Схарактеризуйте типи зв'язків між популяціями різних видів в екосистемах. 3. Наведіть власні приклади таких зв‘язків. 4. На закріплення п роаналізуйте наведену трофічну сітку й дайте відповіді на запитання: Які організми розміщені на першому трофічному рівні?  На якому трофічному рівні розміщені миша та коник?  Які організми живляться рослиноїдними тваринами? Трофічні зв'язки.   Ці зв'язки виникають тоді, коли організми одного виду живляться організмами іншого (живими особинами, їхніми рештками або продуктами їхньої життєдіяльності). Функціонування екосистеми пов'язане з перетворенням енергії. Основним джерелом енергії більшості екосистем є сонячне світло, яке фототрофи перетворюють на енергію хімічних зв'яз...
  23.03.2021. 95 трактористів. Біологія і екологія. Урок №46. Тема. Практична робота №3 "Визначення ознак адаптовності різних організмів до середовища існування" Зробити  звіт  практичної роботи у робочому зошиті. 1.        Розглянути колекції комах . 2.        Заповнити таблицю «Адаптації ссавців». 3.        Заповніть таблицю «Пристосування організмів до навколишнього середовища». 4.        Дайте відповіді на запитання. Висновок про виконану роботу. ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ з теми « Визначення ознак адаптованості різних організмів до середовища існування » 1. Інструктаж з техніки безпеки 2. Теоретичні відомості Більшість сучасних вчених визначають адаптацію як невід’ємну властивість життя. Адаптації можна вважати еволюційними пристосуваннями організму до середовища його існування, що постійно виникають, змінюються і зникають. У вуз...