1.12.2023.
7 МСТУ. Біологія і екологія. Урок №25(93)
Зворотній зв'язок з викладачем:
1. Електронна адреса:damaskina.toma@ukr.net;
2. VIBER (0951827836) Надсилати роботи
Тема уроку: Профілактика інфекційних
захворювань людини.
Домашнє завдання. У робочий зошит законспектуйте тему.
На закріплення продумайте питанні:
1. Що таке хвороба? Наведіть приклади критеріїв класифікації захворювань.
2. Що таке профілактика захворювань? Наведіть приклади профілактичних заходів щодо хвороб людини.
3. Що таке неінфекційні захворювання? Назвіть найпоширеніші неінфекційні захворювання в Україні.
4. Що таке інфекційні захворювання? Наведіть приклади інфекційних захворювань.
1.Інфекційні захворювання (від лат. infectio – зараження) – це захворювання, що його спричиняє й підтримує наявний в організмі хвороботворний чужорідний збудник. Наука, що вивчає джерела зараження, механізм і шляхи передачі інфекції, а також способи профілактики інфекційних захворювань, називається епідеміологією (від грец. eпi – над, демос– народ, логос – вчення).
Ознаки інфекційних захворювань:
1. Наявність патогенного мікроскопічного збудника
2. Схильність до широкого епідемічного поширення
3. Циклічність перебігу (послідовна зміна періодів)
4. Ймовірність розвитку затяжних і хронічних форм
5. Формування імунітету в макроорганізмів
6. Властивість передаватися від хворого до здорового
2. Особливо небезпечні інфекції - це група захворювань людини, що можуть раптово виникнути, швидко поширитись у вигляді епідемій або пандемій і масово охопити населення, а також характеризуються тяжким перебігом і високою смертністю. Належать: 1) чума, холера, натуральна віспа, жовта гарячка, гарячка Денге, хвороби, які спричиняють віруси Ебола, Зіка, Марбурга (це т. зв. конвенційні хвороби, що підлягають дії Міжнародних санітарних правил); 2) висипний і поворотний тифи, грип, поліомієліт (хвороби, що підлягають міжнародному нагляду); 3) СНІД, сибірська виразка, сап, туляремія, орнітоз, ботулізм та ін. (хвороби, що підлягають регіональному або національному нагляду).
За природою збудників розрізняють: вірусні (кір, грип, СНІД, вірусні гепатити А, В, С, D, Е), пріонні (фатальне сімейне безсоння, губчаста енцефалопатія), бактеріальні (холера, чума, дизентерія, стафілококова і стрептококова інфекції, сальмонельоз), грибкові (епідермофітія, аспергільоз, кандидоз, мукоромікоз) захворювання.
Отже, головна відмінність інфекційних захворювань полягає в тому, що безпосередньою причиною їх виникнення є потрапляння патогенних збудників до макроорганізму, який при цьому стає джерелом зараження і поширення інфекції.
3. Механізми й шляхи зараження інфекційними хворобами
Механізми й шляхи зараження | |
Механізм передачі (і система, що поширює збудники в організмі) | Шлях передачі інфекції |
1. Фекально-оральний (травна) | Аліментарний (через їжу), водний |
2. Аерогенний (респіраторний) (дихальна) | Повітряно-крапельний і повітряно-пиловий |
3. Кров'яний (трансмісивний) (кровоносна) | Через укуси переносників, гемоконтактний і контактно-статевий |
4. Кров'яний (нетрансмісивний) (кровоносна) | Гемоконтактний і контактно-статевий |
5. Контактний (покриви) | Контактно-побутовий |
Шляхи передачі інфекції – це чинники, що забезпечують перенесення інфекційного агента від хворого організму або від організма-носія до здорового.
4. Основні заходи профілактики інфекційних захворювань людини
Інфекційні захворювання залишаються актуальною проблемою в усіх без винятку країнах світу. Ці хвороби становлять загрозу розвитку людства, оскільки є причиною третини загальної щорічної кількості смертей у світі.
Для профілактики інфекційних захворювань застосовують різні групи заходів. Першою і найдавнішою у застосуванні людиною є ізоляція хворих людей. Хворих ізолюють від здорових до моменту одужання (карантин), щоб запобігти поширенню збудників й захворювання.
Друга група заходів спрямована на розрив механізму передачі хвороби. Наприклад, для запобігання передачі вірусів грипу використовують ватно-марлеві пов’язки. Знижують вірогідність інфекційних хвороб і такі заходи, як кип’ятіння води, термічна обробка харчових продуктів, особиста гігієна, дезінфекція (знищення збудників захворювання), дератизація (боротьба з гризунами-переносниками), дезінсекція (боротьба з членистоногими-переносниками).
Третя група заходів – формування несприйнятливості людини до захворювань. Застосовуються вакцини під час щеплення для формування штучного активного імунітету. Часто необхідно терміново попередити розвиток захворювання в людини, яка була в контакті з джерелом інфекції. Такого захисту досягають введенням готових антитіл у складі імунних сироваток.
Отже, профілактика інфекційних захворювань – це
сукупність заходів, спрямованих на ізоляцію хворих, розрив
механізму передачі хвороби та формування
несприйнятливості до збудників захворювання.
Коментарі
Дописати коментар