28.11.2022.
7 МСТУ. Біологія і екологія. Урок №28.
Тема. Обмін вуглеводів, ліпідів та білків у організмі людини.
У робочий зошит законспектуйте тему відповідно питань, помічених великим шрифтом.
На закріплення продумайте питання:
- які ви знаєте основні етапи ліпідного обміну?(усно)
1. Обмін вуглеводів
Вуглеводи є джерелами енергії для безпосереднього використання (глюкоза) або утворюють депо енергії (глікоген). Є компонентами складних сполук (нуклеопротеїдів, глікопротеїдів), які використовуються для створення клітинних структур. Добова потреба — 400-500 г.
2.Основні етапи вуглеводного обміну
1) Розщеплення вуглеводів їжі у травному тракті та всмоктування моносахаридів у тонкому кишечнику.
2) Запасання глюкози у вигляді глікогену в печінці чи м’язах або безпосереднє використання її в енергетичних цілях.
3) Розщеплення глікогену в печінці й надходження глюкози у кров у разі зменшення її концентрації (вміст глюкози в крові людини у нормі становить 4,44-6,67 ммоль/л; за надлишку її вмісту до 8,34-10 ммоль/л вона виводиться із сечею; у разі зниження вмісту до 3,89 ммоль/л з’являється відчуття голоду, до 3,22 ммоль/л — судоми та втрата свідомості).
4) Синтез глюкози з проміжних продуктів (піровиноградної та молочної кислот) та невуглеводних попередників.
5) Перетворення глюкози на жирні кислоти.
6) Окиснення глюкози з утворенням вуглекислого газу та води.
Якщо надходження глюкози перевершує потребу, печінка перетворює її на жир, який відкладається про запас у жирових депо і може використовуватися в майбутньому як джерело енергії.
3. Обмін ліпідів
Ліпіди є енергетичним і пластичним матеріалом, входять до складу оболонки та цитоплазми клітин. Частина ліпідів накопичується у вигляді запасів жиру (10-30 % маси тіла).
Основні етапи ліпідного обміну
1) Ферментативне розщеплення жирів їжі у травному тракті до гліцерину та жирних кислот і їх усмоктування у кишечнику.
2) Утворення ліпопротеїдів у слизовій оболонці кишечнику та в печінці та їх транспорт кров’ю.
3) Гідроліз цих сполук на поверхні клітинних мембран ферментом ліпопротеїдліпазою, всмоктування жирних кислот і гліцерину в клітини, де вони використовуються для синтезу власних ліпідів клітин органів та тканин. Після синтезу ліпіди можуть піддаватися окисненню, вивільняючи енергію, і перетворюватися на кінцевій стадії на вуглекислий газ та воду. Жир також може трансформуватися у глікоген, а потім піддаватися окисненню за типом обміну вуглеводів. За надлишку жир відкладається у вигляді запасів у підшкірній клітковині, великому сальнику, навколо деяких органів.
4. Обмін білків
Основні етапи обміну білків: 1) ферментативне розщеплення білків їжі до амінокислот і їх усмоктування; 2) перетворення амінокислот; 3) біосинтез білків; 4) розщеплення білків; 5) утворення кінцевих продуктів розкладу амінокислот.
Після всмоктування у кровоносні капіляри ворсинок слизової оболонки тонкого кишечнику амінокислоти за ворітною веною надходять у печінку, де вони одразу ж використовуються або затримуються у вигляді невеликого резерву частина амінокислот лишається у крові й потрапляє в інші частини тіла, де вони включаються до складу нових білків.
Білки не відкладаються про запас у депо, тому білки, які організм починає витрачати після завершення запасу вуглеводів та жирів, — не резервні, а є ферментами та структурними білками клітин.
Коментарі
Дописати коментар