27.05.2022.
6 кухар;пекар. Біологія і екологія. Урок №65.
Тема. Загальні закономірності формування адаптацій. Поняття про преадаптацію та постадаптацію. Властивості адаптацій.
У робочий зошит законспектуйте тему відповідно помічених питань.
На закріплення знань подумайте та поясніть:
а) Дві екологічні групи рослин — ефемери і сукуленти — успішно адаптувались до умов життя в пустелі. Але їхні адаптації є різними. Поясніть
різницю між їхніми способами адаптації до умов життя в пустелі.
1. Історія вивчення пристосованості організмів до умов середовища.
а) Ідеалістичне твердження К. Ліннея про божественне походження та абсолютний характер доцільності.
б) Природжена здатність організмів змінюватись під впливом середовища
тільки в корисний для них бік.
в) Пристосованість організмів та їхніх органів до виконуваних ними функцій — результат природного добору і має відносний характер (Ч. Дарвін).
2. Походження пристосованості в організмів.
Прочитайте...
Виникнення захисного забарвлення тіла в гусениць якоїсь популяції, що живе на зеленому листі. Їхні предки могли мати інше забарвлення і не живитися зеленими листками. Припустимо, що внаслідок якихось обставин вони змушені були перейти на живлення зеленим листям. Популяції цих комах були неоднорідні за забарвленням внаслідок постійного виникнення мутацій; серед безлічі особин були й особини із зеленкуватим забарвленням, менш помітним на фоні листя. У боротьбі за існування під дією природного добору виживали й лишали потомство переважно особини з зеленкуватим забарвленням. У наступних поколіннях цей процес тривав. З часом забарвлення тіла гусениць усе більше відповідало основному фону навколишнього середовища.
Узагальнення і висновки. Кожне пристосування і весь їх комплекс виробляється на основі спадкової мінливості в процесі боротьби за існування і природного добору в ряді поколінь. Пристосованість організмів є результатом дії рушійних сил еволюції в даних умовах існування.
3. Закономірності формування адаптацій. Поняття про
преадаптацію і постадаптацію.
Шлях формування адаптації: преадаптація адаптація постадаптація
Преадаптація — процес набуття організмом (або органом) потенційних
адаптивних ознак, які можуть мати пристосовне значення в змінених умовах
існування. Преадаптивні властивості підготовляють орган до прийняття на себе нових функцій (або організм — до освоєння нових умов середовища).
Постадаптація — еволюційні зміни організмів (або органів), що удосконалюють існуючі пристосування (адаптації) даного виду до вже освоєних ними умов існування (або вже використовувану функцію даного органа). Постадаптація сприяє зниженню елімінації.
4. Властивості адаптацій.
Властивості адаптації до дії одного й того самого фактора адаптація може
здійснюватися різними шляхами (із настанням холодів у зайців виростає тепле і густе зимове хутро (структурна адаптація), ведмеді впадають
у сплячку, суттєво уповільнюючи обмін речовин (фізіологічна адаптація), а лелеки перелітають у південні регіони (поведінкова адаптація)
будь-яка адаптація є відносною (білий колір зимового хутра зайця-біляка суттєво підвищує його шанси на виживання, бо він менш помітний для хижаків на фоні снігу. Але в ситуації, коли снігу немає, ця адаптація
недоцільна)
5. Закономірності формування адаптацій. Правило
Бергмана.
Правило Бергмана. Розмір тіла одного виду (або кількох близьких видів одного роду, є більшим у холодніших умовах і меншим у тепліших (білий ведмідь — 300–400 кг, бурий ведмідь — 200–250 кг, а гімалайський — 135 кг).
Подумайте, чому?
Правило Алена. Найменші розміри виступаючих частин тіла мають тварини, які живуть у найхолодніших умовах, а найбільші — жителі теплих країв
(найменші розміри вушних раковин має песець, у лисиці вуха трохи більші,
а лисичка фенек має найбільші вуха). Де живуть ці тварини і чому мають різні розміри?
Коментарі
Дописати коментар