19.11.2021.
6 МСТУ. Хімія. Урок №18.
Тема. Спирти.
Домашнє завдання. У робочий зошит законспектуйте тему відповідно питань, які у тексті позначено червоним кольором.
На закріплення розв’язати задачу:
У результаті добування натрій етилату виділився газ об’ємом 44,8 л . Який це газ? Скільки г натрій етилату утворилося?
Розв’язання
Дано: 2C2H5OH + 2Na → 2C2H5ONa + H2↑
V (H2) = 44.8 л x (г) - 2∙68 (г/моль)
m (C2H5ONa) - ? 44.8 (л) – 22.4 (л/моль)
x = 272 (г)
Відповідь: 272 г.
1. Спирти – це похідні вуглеводнів, в молекулах яких один, або декілька атомів Гідрогену заміщені гідроксильними групами. Група –ОН є функціональною групою спиртів.
Приклад:
СН4 СН3-ОН
С2Н6 С2Н5-ОН
Отже молекула спирту складається з вуглеводневого залишку та гідроксильної групи. І якщо замінити атом Гідрогену в загальній формулі алканів на ОН-групу, то отримаємо загальну формулу насичених одноатомних спиртів - СnН2n+1ОН (n=1, 2, …).
2. Класифікація спиртів.
Спирти можна класифікувати за кількома ознаками:
3. Назви спиртів.
Назва одноатомного спирту складається з назви представника алканів + суфікс –ол. Їх ми назвемо без проблем. Проте є спирти, у яких ОН-група не завжди стоїть в кінці ланцюга, чи ланцюг може розгалужуватись. Для того, щоб правильно назвати молекулу спирту, спочатку його нумерують, при чому так, щоб ОН-група була ближче до початку ланцюга, у випадку розгалуження – вибирають найдовший вуглеводневий ланцюг, сполучений з гідроксильною групою і також нумерують.
Для прикладу розглянемо кілька сполук.
3 2 1
СН3 ─ СН2 ─ СН2 ─ ОН пропанол -1
4 3 2 1
СН3 ─ СН -- СН─ СН2 ─ ОН 2,3-диметилбутанол -1
СН3 СН3
Для кращого засвоєння матеріалу зобразіть на дошці наступне:
2-метил, 3-етил пентанол-1, 2-метил бутанол-2.
Назвіть дані формули:
Перепишіть у зошит
Ті самі спирти можна називати і по іншому. Наприклад метанол – метиловий спирт, етанол – етиловий спирт. 2-атомні спирти мають закінчення –діол, 3-атомні –триол.
3. Ізомерія спиртів.
Для спиртів характерна структурна ізомерія. Вона зумовлена різним положенням ОН-груп і будовою карбонового ланцюга(перепишіть у зошит)
Для спиртів властива також міжкласова ізомерія. Для прикладу: ізомером етанолу є діетиловий етер.
СН3-СН2-ОН СН3-О-СН3
Їх загальна формула R-O-R.
4.Фізичні властивості метанолу та етанолу.
Метанол – летка безбарвна рідина зі специфічним запахом. Температура кипіння 64,5 оС. Дуже отруйний, потрапляння 10 мл в організм людини спричиняє повну сліпоту, а 40-50 мл – смерть. Метанол – це сильна отрута, яка окислюється в організмі до формальдегіду. Формальдегід в свою чергу має перший клас небезпеки для людини і класифікується, як надзвичайно небезпечна речовина.
Ви мабуть чули в новинах про отруєння метанолом. За недавніми даними в Харківській, Донецькій, Луганській, Миколаївській і Житомирській областях від вживання сурогатного алкоголю зафіксовані майже сто випадків отруєнь фальсифікованим небезпечним алкоголем, із них майже половина випадків завершилися летально.
Етанол – летка безбарвна рідина зі специфічним запахом. Температура кипіння 78,4 оС. Помірно отруйний, летальна доза може коливатись від 500 до 700 мл.
Коментарі
Дописати коментар